Zülal Kalkandelen / Müzik Yazıları

>Vitrindeki Abümler 4:

with 3 comments

>© Zülal Kalkandelen
Cumhuriyet/31 Ocak 2010

MERCEDES SOSA-CANTORA (Sony Music)

“Sessiz yığınların sesi”, Arjantinli şarkıcı Mercedes Sosa’nın ölmeden önce tamamladığı son albüm “Cantora” Türkiye’de de yayımlandı. Geçen ekim ayında yaşamını kaybeden Sosa, sosyal ve politik içerikli şarkılarıyla, Latin Amerika’da sosyalist direnişin en ünlü seslerinden biriydi.

Askeri cunta döneminde yasaklanan sanatçı, geride çok sayıda unutulmaz albüm bıraktı. Bana göre, hepsinin içinde bu son çalışmasının ayrı bir değeri var. Çünkü Latin Amerikalı müzisyenlerle yaptığı düetlerden oluşan bu albümle, önemli bir mesaj veriyor Sosa…

Bu müzisyenlerin kimisi dünya çapında ünlü, kimisi kendi ülkelerinde çok sevilen sanatçılar. Ancak bazıları da, Sosa’nın ancak torunu olacak yaşta, yeni tanınmaya başlayan sesler. Sosa gibi efsanevi bir ses, büyük bir alçakgönüllülükle genç sanatçılarla birlikte söyleyerek, bir anlamda sahneyi onlara devrediyor…

18 şarkının yer aldığı albümde, sadece geleneksel folk şarkıları yok. Müzisyenlerin tarzına uygun olarak, bilinen şarkılarda yeni düzenlemeler yapılmış.

Örneğin, Victor Heredia’nın “Cancion para un nino en la calle” adlı şarkısında, Sosa’nın tangoya uygun dokunaklı söylemi Rene Perez’in rap tarzıyla birleşmiş. Ortaya çıkan karşıtlığın uyumunu çok ilginç ve güzel bulduğumu söyleyebilirim.

La Maza” adlı şarkı ise, kanımca, Shakira’nın özüne dönmesi gerektiğinin son kanıtı. “Cantora, baştan sona, aralarında Lila Downs ve Daniela Mercury’nin de olduğu, çok güzel seslerle yapılan düetlerle dolu. Benim favorim, çellonun eşliğindeki enfes Sosa-Caetano Veloso düeti.

Gracias Mercedes Sosa!

Reklamlar

Written by zülalk

31 Ocak 2010 20:27

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. >Çok iyi bir tanıtım. Teşekkürler.

  alizafersapci

  01 Şubat 2010 at 05:52

 2. >Ben Joan Manuel Serrat ile olan düetide beğendim ama Veloso ile olan gerçekten çok başarılı.Shakiranın She Wolf rezaletinden sonra özüne dönmesinin zamanıydı.

  caulfield

  05 Şubat 2010 at 07:43

 3. >Evet o da çok güzel. Aslında albümdeki bütün düetler çok iyi. Ben Shakira'nın aslına döneceğinden pek emin değilim. Belki arada bir böyle projelere katılır, o kadar. Artık tamamen Beyonce'u taklit ediyor. Şimdi bir de Beyonce anlaşılmaz bir şekilde o kadar çok Grammy ile ödüllendirilince, tamamen onun izinden gider herhalde. Oysa ilk tanınmaya başladığında kendine özgü bir hali vardı. Onu tamamen yitirdi, yaptığı müzik de iyice korkunç olmaya başladı. Yazık…

  Zülal Kalkandelen

  05 Şubat 2010 at 09:46


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: