Zülal Kalkandelen / Müzik Yazıları

>Vitrindeki Abümler 11:

with 3 comments

>© Zülal Kalkandelen
Cumhuriyet/ 21 Mart 2010

AUTECHRE-Oversteps (Warp Records)

Son bir haftadır elektronik müziğin en önemli gruplarından Autechre’nin yeni albümü “Oversteps”i dinliyorum.

Bir süredir çeşitli bloglarda sahte “Oversteps”ler dolaşıyordu. Sonunda albüm yayınlanınca herkes rahatladı.

Ve anlaşıldı ki, genellikle bu tür müziğin deneysel kollarından IDM (Intelligence Dance Music) ve GDM (Genius Dance Music) ile ilişkilendirilen Manchesterlı ikili, yine sınıflandırılması pek mümkün olmayan bir albüm ile karşımızda.

Ancak şunu söylemek olanaklı: “Oversteps”, 1994 tarihli “Amber”daki ambient tarzına daha yakın duruyor, bir önceki albüm “Quaristice” ile kıyaslandığında ise daha melodik.

Bu defa da, işin içinde ünlü Max/MSP (ses işleme programı) var; yine analog ve dijital perküsyonlar, efektler, synth’ler ve çeşitli soyut sesler kullanılmış.

Bu yöntemle yapılan müziği duygusuz bulanlar, “metalik seslerle yaratılan, yapay bir müzik” diye tanımlayanlar vardır. Dinlemesi zor bir müzik olduğu doğru; fakat ses deneylerine ilgi duyanların Autechre’ye kayıtsız kalması da olanaksız.

Çünkü o sentetik seslerle insan zihninde farklı labirentler açar Autechre. Tabii o labirentlerin açılması için dinleyicinin aktif katkısı gerekir.

“Oversteps”, eklektik yapısıyla, buna daha fazla olanak veren bir çalışma. Aynı zamanda grubun bugüne kadar yaptığı en sıcak albüm. (Özellikle albümdeki “see on see” adlı parça bunun en iyi kanıtı.) Bazı parçalarda uzayda süzülme hissi yaratırken, bazılarında karanlık dehlizlerden geçiriyor insanı.

1987’de kurulduğu günden bu yana hiçbir eğilim ya da modanın izinden gitmeden, her biri kendisinden öncekini aşan 10 albüm yayınladı Autechre.

Elektronikanın soyut ses kesitleriyle kurgulanan çarpıcı bir minimalizm yansıtan “Oversteps”, hiç kuşkusuz, o görkemli kariyerin en parlak duraklarından birisi.

2008 tarihli “Quaristice”, özel edisyon olarak yayınlandığında 5 saate yakın bir materyal içeriyordu. “Oversteps”in özel edisyonunun ise 4 saati bulduğu belirtiliyor. Meraklılarının bilgisine…

Albümü dinlemek için buraya tıklayın.
Benim favori parçalarım, bozulup çarpıtılmış bass soundu ve öne çıkan perküsyonuyla dubstep sularında gezinen “ilanders” ve baştan sona kusursuz bulduğum muhteşem “see on see“.

Reklamlar

Written by zülalk

21 Mart 2010 16:58

Autechre kategorisinde yayınlandı

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. >Bilgi dağarcığımızı zenginleştiriyor, kaliteli şeylerle karşılaşmamızı sağlıyorsunuz.Keşke gazetede bayan yazarlar çoğalsa. "Sevgiler bırakıyorum"

  alizafersapci

  21 Mart 2010 at 20:02

 2. >Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bir yazarın görevi, bilgi dağarcığını genişletecek yazılar yazmak olmalı… Ben gazetede bana ayrılan yeri bir kamusal alan olarak görüyorum. Ancak medyadaki bazı kadın yazarların yazdıklarına bakınca da, bunun cinsiyetle ilgili olmadığını düşünüyorum. Daha çok gazeteciliğe bakış açısıyla ilgili herhalde…Sevgiler:)

  Zülal Kalkandelen

  21 Mart 2010 at 20:15

 3. >Çok teşekkürler! Albümü o kadar merak ediyorum ki, yazınızı görünce kalp atışlarım hızlandı. Verdiğiniz linkten dinliyorum albümü şu anda. Bence de "see on see" MÜTHİŞ!!!

  Anonymous

  21 Mart 2010 at 21:24


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: