Zülal Kalkandelen / Müzik Yazıları

>Vitrindeki Abümler 13:

with 5 comments

>© Zülal Kalkandelen
Cumhuriyet/ 4 Nisan 2010

DAVID BYRNE-FATBOY SLIM- Here Lies Love (Nonesuch Records)

David Byrne’ün çalışmalarını yakından izlediğim için ne kadar yaratıcı olduğunu biliyorum.

Ama itiraf edeyim; elektronik dans müziğinin ünlü ismi Fatboy Slim’le (asıl ismiyle Norman Cook) yeni bir albüm yaptığını ve bu albümün esin kaynağının da Imelda Marcos olduğunu duyduğumda oldukça şaşırıp meraklanmıştım.

Here Lies Love” adlı 2 CD’lik konsept albüm, 22 şarkıda Filipinler’in eski diktatörü Ferdinand Marcos’un eşi Imelda ve onu yetiştiren aile hizmetkarı Estrella Cumpas’ın hikayesini anlatıyor.

David Byrne, Imelda Marcos’un öyküsünde kendisini ilgilendiren unsurun, toplumdaki etkili insanları harekete geçirip, onlara güç katan etkenler olduğunu söylüyor.

Bunu dans müziği ile anlatıp, öyküyü diskoya taşımanın mükemmel olacağını düşünmüş Byrne. 1970’li yıllarda diskoya gidip dans etmekten hoşlanan Imelda’nın hayatı, böylece bu albümdeki melodilerin esin kaynağı olmuş.

Albümün bir diğer ilginç özelliği, Ferdinand Marcos ile Imelda’nın kamuoyuna yansıyan sözlerinin de kullanıldığı şarkıları tanınmış müzisyenlerin sesinden dinliyor olmamız.

Aralarında Florence Welch, Tori Amos, Cyndi Lauper, Martha Wainwright, Santigold, Sharon Jones ve Nellie McKay’in de bulunduğu 20 kadın şarkıcı, Imelda ve Estrella karakterlerini temsil ederken, Steve Earle Ferdinand Marcos’un sesi olmuş.

David Byrne sadece iki şarkıda vokalde yer alırken diğerlerinde gitarıyla eşlik ediyor. Şarkıların önemli bir kısmı Byrne ile Fatboy Slim’in ortak çalışması, bir kısmını da Byrne kendisi yazmış.

70’lerin disco dönemini yansıtan beat’ler Latin ritimleriyle kaynaşınca, türlerin karıştığı, melodik bir albüm çıkmış ortaya. Dolayısıyla hit olabilecek bir şarkı olmasa da dinlemeye başlayınca kolayca akıp gidiyor albüm…

Ve bir yandan da, Imelda Marcos gibi halkı tarafından hiç de hayırla anılmayan birinin, nasıl olup da bu kadar hoş melodilerin esin kaynağı olabildiği sorusuyla başbaşa bırakıyor insanı…

Vokalde Santigold’ün yer aldığı “Please Don’t”un videosu:

Albümdeki şarkılar hakkında fikir edinmek ve “Please Don’t”u ücretsiz indirmek için buraya tıklayın.

Reklamlar

Written by zülalk

04 Nisan 2010 15:13

Uncategorized kategorisinde yayınlandı

5 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. >Son zamanlarda dinlediğim en iyi albümlerden biri kesinlikle."A perfect hand" ile "Here lies love" favorilerim.Bu arada Cyndi Lauper ile Tori Amosun sesleri ne kadar yakışmış birbirine

  caulfield

  07 Nisan 2010 at 17:02

 2. >Bilmiyorum takip ettiğiniz bir sitemidir metacritic.com ama orada eleştirmenlerden çokda yüksek notlar almamış bu albüm.Haksızlık yapılmış gibime geldi.

  caulfield

  08 Nisan 2010 at 17:20

 3. >Ara sıra bakarım o siteye ama bu albümle ilgili yorumları görmedim. Az önce Pitchfork'da yazılanları okudum. Orada da 10 üstünden 5 verip, bir dolu eleştiri getirmiş eleştirmen. Çeşitli yorumlar olabilir tabii ama bana göre güzel bir albüm. NME ya da Billboard gibi dergilerin zaten yayın politikasını biliyoruz. Biraz deneysel olan her şeye karşı tutum alırlar hemen.

  Zülal Kalkandelen

  08 Nisan 2010 at 17:27

 4. >Nispeten çok çeşitli dergilerin ortalamasını aldığı için güvenilir diye düşünürdüm orası için.Mesela Gonjasufi ile Efterklang'ın notları oldukça yüksek.Bazı şarkılar sanki müzikalden fırlamış gibi geldimi sizede..

  caulfield

  08 Nisan 2010 at 18:39

 5. >Öyle olması doğal. Çünkü sanırım bu projeyi müzikale dönüştürme projesi de var.

  Zülal Kalkandelen

  09 Nisan 2010 at 09:17


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: