Zülal Kalkandelen / Müzik Yazıları

>Unutulmayacak Bir Konser

with 6 comments

>© Zülal Kalkandelen
Cumhuriyet/ 12 Şubat 2011

Bazı konserler vardır; arkasından yazacağınız eleştiride ne deseniz eksik kalacağını düşünürsünüz. Yazının müzik karşısında yetersiz kaldığı anlardan biridir bu. Ama aynı zamanda müziğin ruhunuzda yarattığı derin hisleri okuyuculara aktarmanın da tek yoludur.

Perşembe gecesi Salon’da gerçekleşen Olafur Arnalds konseri, böyle bir duygu uyandırdı bende. Çünkü bu 24 yaşındaki İzlandalı müzisyenin tamamen enstrümantal şarkıları, tarifi zor bir duygusal serüven yaşattı izleyicilere.

Çiseleyen yağmurun fırtınaya dönüşürken gökyüzünde yaşanan şiddeti, rüzgarın savurduğu ağaçların mücadelesini, tavandan sarkıtılan kuş figürlerinin canlanışını gösterdi bize. Siyah perde üzerine yansıtılan beyaz simgeleri, özel bir ışık ve duman sistemiyle gördük. Son derece yalın ama bir o kadar da çarpıcı bir görsellik vardı sahnede.

Salon’da izlediğim ilk oturmalı konserdi. Olafur’un müziğine uyabilecek nitelikte, sandalyeli bir oturma düzeni yapılmıştı. Bence mekanda dinleyiciler arasındaki konuşmayı azaltmak ve hareketin neden olacağı gürültüyü engellemek bakımından yerinde bir karardı ve konserin karakterine de çok uydu. Uzun zamandır bir klasik müzik konseri dışında ilk kez bu kadar sessiz bir ortamda huzur içinde müzik dinledim.

Arnalds, siyah piyanonun tuşlarına usulca dokunurken, kendisine üçü kemanda, biri çelloda dört kadın müzisyen ve bir laptop teknisyeni eşlik etti. Piyano ile yaylıların adeta karşılıklı konuştuğu konserlerdendi.

O anlarda oldukça karanlık bir atmosfer yaratan klasik müziği, alternatif müziğin elektro-akustik sesleriyle dengeliyor Arnalds. İşin içine perküsyon ve ritim giriyor; müzik hareketleniyor.

Geçen yıl çıkan albümü “…and They Have Escaped the Weight of Darkness”da olduğu gibi, müziğin bu duygu durum değişikliği, aslında her karanlığın ardından bir aydınlığın geleceğini müjdeliyor. Macar yönetmen Bela Tarr’ın “Werkmeister Harmonies” adlı filminden esinlenen bu son albümün, oldukça karanlık olduğu anlar yok değil; ama Arnalds’ın müziğinde umutsuzluk da yok.

Üniversitede klasik müzik eğitimi alan Olafur, şaşırtıcı bir şekilde geçmişte bir metal grubunda davul çalmış. Fakat belli ki, şu anda yaptığı müzikte, Arvo Part ve Henryk Gorecki gibi minimalist bestecilerin geleneğinden etkilenmiş. Dinleyicinin müziğin içine tam olarak girmesi için notalar arasında belli boşluklar bırakmış.

Salon’daki 1.5 saatlik konserde çıt çıkarmadan kendini müziğe kaptıran herkesin o akşam muhteşem duygular yaşadığına eminim. Bu kadar genç bir insanın çağdaş senfonik besteciliği elektronik enstrümantasyonla buluşturup böyle çarpıcı bir müzik yapıyor oluşu gerçekten etkileyici.

Salon’da iki gece üst üste konser verdi Olafur Arnalds. Açıkçası, albümü bile ülkemizde satışa çıkmayan bir sanatçı için gösterilen ilgiye ben de şaşırdım. Alternatif müzik dinleyenlerin elbette internette rastlayacakları bir isim; ama yine de her iki konserin de biletlerinin günler öncesinden tamamen tükenmiş olması çok sevindirici.

Arnalds da sevinmiş olmalı ki, konser boyunca sık sık geldikleri için dinleyicilere teşekkür etti; öğrendiği birkaç Türkçe sözcükle konuşmaya çalıştı. Gecenin sonunda iyimserliğe adadığı parçası “Fok”un başlangıcında bilgisayarda farklılaştırılmış bir çocuk sesi duyuldu:

Çocukken parkta oynarken bir gün bana öldüğümüzde ne olur diye sordun. Ben de ‘Her şeyi unutursun’ dedim. ‘Seni bile mi?’ dedin. Evet, beni de…

Ardından müthiş bir müzik eşliğinde siyah perdeyi iplerinden kurtulup uçan beyaz kuşlar kapladı. Ben o anı hiç unutmayacağım…
__

İlk akşamki konsere gelen bir izleyici aşağıdaki videoyu çekip Youtube’a koymuş. Kendisine teşekkür ediyor ve buraya naklediyorum.

(Konser fotoğrafları Ali Güler’e aittir.)

_

Reklamlar

Written by zülalk

12 Şubat 2011 09:04

Arvo Part, Bela Tarr, Henryk Gorecki, Olafur Arnalds kategorisinde yayınlandı

6 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. >eline saglik, geceyi super ozetlemissin. ben de şöyle bir video buldum twitterda, bu da gayet basarili 😉 http://yfrog.com/2pjjgz

  umut

  12 Şubat 2011 at 12:05

 2. >gerçekten inanılmaz bir geceydi.videoların ikiside güzel..umarım yakında Sigur Ros da gelir kim bilir belki olafurla beraber =) acaba gecenin fotoğraflarına ulaşabileceğimiz bir link var mı ?

  Anonymous

  13 Şubat 2011 at 00:24

 3. >Video için teşekkür ederim.

  Zülal Kalkandelen

  13 Şubat 2011 at 09:28

 4. >Salon'un Facebook sayfasında konser fotoğrafları yer alıyor. Link burada: http://www.facebook.com/album.php?aid=59493&id=159327507415265&l=ad2af61fffUmarım dediğiniz gibi bir gün Sigur Ros'la birlikte Olafur Arnalds da gelir!

  Zülal Kalkandelen

  13 Şubat 2011 at 09:32

 5. >Konser inanılmazdı..Hem videolar hem fotoğraflar çok güzel..Belki siz biliyorsunuzdur.Olafurun yanında gelen kemancılar ve laptop uzmanın kimler olduğuna dair bir bilgi var mı acaba ?

  Anonymous

  13 Şubat 2011 at 17:30

 6. >Evet, bende Olafur Arnalds'a eşlik eden müzisyenlerin adları var.Margret Soffia Einarsdottir (on violin), Eva Gudny Thorarinsdottir (on violin), Laura Ann Feeney (on viola), Unnur Jonsdottir (on cello), Fridfinnur Sigurdsson (on electronics)

  Zülal Kalkandelen

  14 Şubat 2011 at 14:42


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: